Jeden volebný lístok s menami všetkých kandidátov

Autor: Richard Marko | 7.5.2014 o 20:15 | (upravené 11.5.2014 o 9:59) Karma článku: 7,02 | Prečítané:  544x

Smerovanie Slovenska možno systémovo zvrátiť malou technickou úpravou zákona o voľbách. Navrhujem demokratizovať zákon tak, aby sa volilo na jednom zozname kandidátov, mená ktorých budú uvedené vo vylosovanom poradí.

Jednoduché riešenie, ktoré nevyžaduje zmenu ústavy, výrazne prispeje k demokratizácii Slovenska. Voliči budú môcť dať svoj hlas kandidátom z viacerých strán podľa osobného výberu. Rovnosť šancí kandidátov bez ohľadu na poradové číslo na volebnom lístku znamená možnosť mať lepších politikov. Občania budú mať nad zvolenými reprezentantami oveľa väčšiu moc. Či budú opakovane disponovať s mandátom voličov bude závisieť od počtu hlasov, nie od poradia na kandidátke.

Otvorená politická konkurencia bude platformou pre iný typ kandidátov. Zaujme skutočných lídrov, ktorí dokážu niesť zodpovednosť voči občanom, namiesto kandidátov, ktorých priorita je poradie na kandidátke. Zatiaľ sme nemali šťastie na politikov s dostatočne silným charakterom zmeniť súčasný volebný systém v ich neprospech. Je na čase vniesť do politiky systém osobnej zodpovednosti volených reprezentantov voči občanom.

ps: Zmena smerovania Slovenska je v rukách každého z nás. Na rozdieľ od iných politických systémov, demokraciu nemožno optimálne uplatniť bez spoluzodpovednosti občanov prísť voliť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Anton Zajac: Jediná šanca pre Slovensko je nová slušná strana

Nežijeme v liberálnej demokracii, ale v oligarchii, hovorí spolumajiteľ Esetu Anton Zajac.

PRIMÁR

Lekári sa môžu mýliť. Päť príbehov o zlej diagnóze

Nikto netúži byť medicínskou záhadou. Ale je jednoduché sa ňou stať.

EKONOMIKA

Nové pravidlá zásadne ovplyvnia ľudí. Dlžníkov aj exekútorov

Sociálna poisťovňa môže siahnuť na účet aj bez exekútora.


Už ste čítali?